poniedziałek, 24 czerwca 2013

Kolejność narodzin

W terapii Recall Healing bierzemy pod uwagę wiele elementów związanych z historią danej osoby, jej rodu, przeżyć z tzw. okresu plan-cel (1 rok przed poczęciem + okres życia płodowego + 1 rok życia). Jednym z elementów jest też kolejność narodzin. Pojawiają się dodatkowe aspekty znaczeniowe w zależności od tego, czy jesteśmy pierwszym dzieckiem w kolejności narodzin (wliczając poronienia samoistne i wymuszone), drugim, trzecim czy jeszcze następnym. 

I tak:
Jedynka - to często osoba, która ciągle szuka. Dręczy ją pytane "Kim jestem?". Szuka własnej tożsamości. Najstarszy, ten, który nadzoruje, zakłada rodzinę, prowadzi. Chłodny w okazywaniu emocji. Bardzo miły do momentu, gdy poczuje zagrożenie. Pełni funkcję spajania rodziny. Musi się uczyć, że nie jest sama, że musi brać pod uwagę opinie innych. Reprezentuje autorytet. Chce mieć poczucie kontroli nad sprawami i osobami. Często autorytarna. Poważna. Odpowiedzialna. Niesie imię rodziny. Charakter raczej męski.
Dwójka - bardziej kobieca i emocjonalna, ale kontrolująca swoje emocje. Stres separacji będzie dla niej przytłaczającym przeżyciem. Konflikt rozdzielenia może dokuczać jej w postaci różnych dolegliwości przez całe życie (np. alergie skórne). Związana z matką - musi być wysłuchana, musi być w kontakcie ze swoimi emocjami. Często odczuwa presję porównywania z innymi. Ma wrażenie, że zawsze jest numerem dwa.
Trójka - komunikator, pełni rolę obserwatora tego, co dzieje się w rodzinie. Świadomie bądź podświadomie pomaga się komunikować członkom rodziny. To dziecko samo dla siebie, kombinacja dwóch biegunów (mamy i taty). Często czuje się niezrozumiana. Zawsze pozostaje w niej coś dziecięcego. Z pozoru poważna, ale często zachowuje się niepoważnie. Nosi w sobie pamięć aborcji, poronienia, śmierci wcześniejszego dziecka. Musi nauczyć się radzić sobie z żałobą. Często zadaje sobie pytanie: "Czy byłem chciana?". Zdarza się, że trójka pełni w rodzinie rolę tzw. rodzinnego błazna.
Czwórka - numer realności, materializmu, cyfra mówiąca o konkretyzacji, konkretnych sprawach. Najtrudniejsza pozycja w rodzinie - zbiera rzeczywistość rodziny. Często nie wie, że niesie w sobie cierpienie z powodu podświadomej pamięci sekretów, przemilczeń, wymownej ciszy. Trudno jej być szczęśliwą, radosną, bo niesie historie, które do nich nie należą. Podobnie odpowiedzialna, jak Jedynka. Stabilizator. Przekształca myśl w działanie. Bardzo potrzebuje obecności dziecka nr 3, żeby ją rozśmieszało. Zdarza się, że jest rozpieszczana.
Piątka - wyraża witalność i interakcję pary. Będzie cierpiała, jeżeli rodzice są nudni i bez entuzjazmu. Potrzebuje, żeby coś się działo. Rodzinny filozof. Ta, która daje rady. Może być zbyt moralizatorska. Otwarty umysł. Ważny dla niej jest ruch, działanie. Może mieć wielu partnerów. Wymyka się spod kontroli.
Szóstka - podobna do 3. Wieczne dziecko lub nastolatek w rodzinie. Zawsze wygląda młodo (skóra, włosy). Unika sytuacji konfliktowych. Lubi być w rodzinie. Szuka harmonii. Potrafi zadawać właściwe pytania. jest ciekawa świata. Jest uważana za osobę inteligentną. W głębi siebie odczuwa brak poczucia pewności siebie.
Siódemka - samotna na swojej ścieżce. Często wycofuje się ze świata. Siła ducha i umysłu. To dorosły podobny do 1 i 4. W miarę dorastania, jest je coraz lżej z samą sobą i ze światem. Może mieć jakiś szczególny talent. Sprzyja jej powodzenie, szczęście.
Ósemka - moc dla samego siebie. Pociąga ją sprawiedliwość i władza. Zrównoważona, świadoma krytyki, wrażliwa na niesprawiedliwość. Ekspresja chorób krwi. Może mieć kłopot ze zbalansowaniem umysłu i ciała. Bardzo silny numer (podwojona 4) - ważny świat rzeczywisty, konkretny. Często krytykuje innych. Dobra w biznesie. Poszukiwaniem życia jest dla niej osiągniecie równowagi, stabilizacji.
Dziewiątka - idealistyczna, lubi pomagać innym, wyraża uniwersalną harmonię. Dąży do spełnienia, realizacji celów. Jako dziecko nigdy z niczego nie będzie zadowolona, dopóki nie zakończy sprawy. Ma skłonność do popadania w konflikty. Czasem czuje się wyizolowana i niezrozumiana. 

Przy poszukiwaniu wzorców rodzinnych należy szczególnie uważnie przyjrzeć się przodkom, którzy mieli ten sam numer urodzeniowy. Możliwe bowiem jest, że niesiemy jakiś ich nierozwiązany konflikt, który przeszkadza nam w zdrowieniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz