czwartek, 14 czerwca 2012

Bóle głowy - gdzie szukać przyczyn?

Bóle głowy są znane zaledwie od  kilku stuleci. Wraz z rozwojem cywilizacji, ilość osób skarżących się na te dolegliwości, zwiększa się. W znacznej mierze powiązane są one z napięciem mięśni obszaru głowy, ramion, karku i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Napięciowe bóle głowy często łączą się z sytuacją życiową, presją przetrwania lub presją sukcesu. Ambicja, dążenie do perfekcji, usiłowanie przeforsowywania swojej woli i swojego punktu widzenia przyczyniają się do ich powstawania. Kolejnym aspektem jest pewne oddzielenie głowy (w sensie myślenia, racjonalizowania, przyczynowo-skutkowego postrzegania rzeczywistości) od reszty ciała i potrzeb serca. Jeśli człowiek podąża tylko za swoją głową, a nie jest zakotwiczony na dole, to wtedy boli, a to z kolei pokazuje nam, że nasze myślenie jest błędne, że gonimy za wątpliwymi celami, ze utraciliśmy równowagę pomiędzy umysłem a sercem (ciałem, emocjami, uczuciami). To najwyższy czas, aby odpuścić sobie ciasnotę umysłową zwartą w sformułowaniu: "ja chcę", odpuścić upór, nieustępliwość i parcie w górę i skierować uwagę na potrzeby ciała. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na pytania: 
1. Nad czym "łamię sobie głowę"?
2. Czy moje ciało i umysł są w równowadze?
3. Czy moja ambicja zmusza mnie do nieustannego wspinania się ku górze?
4. Czy jestem uparty i próbuję przebić głową mur?
5. Czy próbuję myśleniem zastąpić działanie?
Dodatkowego wyjaśnienia wymagają migreny, czyli napadowe, powracające, najczęściej jednostronne bóle głowy, które mogą przebiegać z zaburzeniami widzenia, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. 
Recall Healing proponuje przyjrzeć się tutaj kilku najważniejszym aspektom. Najczęściej przewodnim konfliktem jest: "wstydzę się, żałuję, że mój ojciec jest moim ojcem". Należy zastanowić się, jaką osobą był Twój ojciec, co Twój partner ma w sobie, co przypomina Ci ojca, Przypomnij sobie wszystkie sytuacje w życiu, gdy cierpiałaś/eś lub odczuwałaś/eś wstyd w związku z ojcem.
Dodatkowym aspektem (często powiązanym z konfliktem ojca) jest temat seksualności. Migrena jest często przesuniętą do głowy seksualnością. Człowiek albo odsuwa, wypiera i odłącza ten obszar albo demonstracyjnie go sobie rekompensuje. Dlatego rozważ dodatkowo:
1. Czy jesteś uczciwy/a wobec pojawiających się problemów ze strefą seksualną?
2. Na czym polega Twój konflikt pomiędzy podbrzuszem a głową?
Jak zwykle wiele pytań i tematów do przepracowania, ale człowiek otrzymał jedno ciało, aby się urzeczywistnić i aby sprawnie działał ten "instrument", musimy mu pomóc usunąć przeszkadzające wzorce;-).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz