środa, 10 września 2014

Obniżenie poczucia własnej wartości


U podłoża wielu chorób dotykających kośćca leżą emocje związane z konfliktem obniżenia poczucia własnej wartości. Co to dokładnie znaczy i dlaczego się pojawia?
Następuje, gdy porównujemy się z innymi ludźmi, z wcześniejszą (młodszą) wersją siebie lub wyidealizowanym obrazem samego siebie. Nic dziwnego zatem, że schorzenia układu kostnego narastają z wiekiem. To obniżenie wartości zostanie wyrażone w tej części ciała, którą uznamy za mniej sprawną, niż była wtedy, gdy mieliśmy np. 20 lat. Kości danego obszaru zostaną osłabione.
Musimy tego zaprzestać i zaakceptować to, jacy jesteśmy obecnie. Nie można mieć równocześnie 30, 60 i 90 lat. Najistotniejsze jest, aby być  i działać najlepiej, jak to możliwe w chwili obecnej. Nie mamy niczego więcej, tylko bieżącą chwilę.
Porównujemy, ponieważ dążmy do doskonałości.W biologii to oznacza niepopełnianie błędów, gdyż ofiara, która go popełni, ginie. Dlatego, z tego punktu widzenia, brak błędów oznacza przeżycie. Biologiczny konflikt związany z doskonałością, to konflikt ofiary. Muszę zapobiegać wszelkim błędom, gdyż w przeciwnym wypadku mogę zginąć. Często w historii pacjenta lub jego rodziny odnajdujemy taki błąd, który spowodował jakąś tragedię, a obecnie rezonuje to u niego niskim poczuciem wartości (u pacjenta lub jego potomków). Może się przejawiać w różnych dziedzinach i dotykać różnych części szkieletu.
Na przyklad:
- dziecko umiera tuż po narodzeniu; matka zarzuca sobie, że to jej wina, że popełniła jakiś błąd mimo, że tak nie było,
- kobieta wychodzi za maż za ukochanego, który okazuje się bardzo trudny w codziennym życiu,
- mężczyzna idzie do łóżka z przygodną kobietą, okazuje się, że ona zachodzi w ciążę, on się z nią żeni i całe życie cierpi z powodu błędu w sferze seksualnej,
- sportowiec popełnia błąd i doznaje urazu, na skutek którego musi wycofać się z ważnych dla niego zawodów,
- dziecko tłucze ulubioną rodową filiżankę babci ...
Te i podobne historie często leżą u podłoża choroby jakiejś części układu kostnego lub w ciężkich przypadkach, kośćca, jako całości. Odnalezienie takiej historii pomaga zrozumieć skąd bierze się nasze poczucie niskiej wartości, a zrozumienie to pierwszy krok do wyzdrowienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz