czwartek, 22 sierpnia 2013

Główny ludzki konflikt związany z terytorium

Jednym z najczęściej spotykanych konfliktów leżących u podłoża takich powszechnych chorób, jak grypa czy zapalenie oskrzeli jest ogólnoludzki konflikt związany z terytorium. Jest to konflikt mówiący o zagrożeniu w obrębie terytorium z odcieniem znaczeniowym: "nie chcę dłużej oddychać tym samym powietrzem co on/ona", "na moim terytorium, które dzielę z innymi, najważniejsze jest, abym zawsze mógł oddychać, abym miał dostatecznie dużo przestrzeni", "jeśli ktoś naruszy moje terytorium, duszę się". Konfliktami, które bardzo często oddziałują na oskrzela są: 
1. ostre kłótnie, dyskusje i spory ze współpracownikami, rodziną, sąsiadami itp. w sytuacji, gdy musimy z kimś współdziałać,
2. strach "co ludzie powiedzą".
Czysty konflikt zagrożenia na terytorium przejawia się w oskrzelach. 
Nasilenie konfliktu determinuje nasilenie choroby, która się w jego wyniku pojawia. W przypadku słabszej postaci konfliktu możemy zachorować na zapalenie oskrzeli (jeśli w organizmie nie ma wirusa grypy) lub na grypę (przy obecności wirusa). Jeśli konflikt jest poważniejszy zapalenie oskrzeli może mieć ostrzejszy przebieg lub zachorujemy na zapalenie płuc lub astmę. W przypadku wyjątkowo silnego konfliktu, może pojawić się rak oskrzeli.
Aby wyzdrowieć, kluczowe jest zadanie sobie pytania: Co takiego wydarzyło się wcześniej? Z kim się pokłóciłem? W czyim towarzystwie nie chciałem przebywać? Czego się bałem? Czyja opinia była dla mnie istotna? itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz